Múltidéző olvasás órák

Az Olcsai iskolában a hagyományos oktatási formákon túl gyakran tartunk a tananyaghoz szorosan kapcsolódó, azt kiegészítő rendhagyó tanórákat, interaktív előadásokat.
Március elején Stránczli Attila szülő és Vilics Attila, a Batthyány Lovas Bandérium Hagyományőrző Közhasznú Egyesület tagjai  olvasás órára érkeztek a 3.a és 3.b osztályokba. Téma a tanult történelmi olvasmányokhoz kapcsolódó ismeretek bővítése, szemléltetés volt.
Egyikük viselete a magyar vitézi egyenruhát, másikuk a török aga ruházatát mutatta be. A magyar vitéz fején strucctollas süveg volt. Nehéz, vastag, királykék gyapjú dolmányát arany zsinórozás, réz gombok díszítették. Sárga, szűkebb nadrágját bőr csizmába tűrte. Vállára kék köpenyt terített, mely a szabadban való alváshoz is szolgált annakidején. A magyar vitéznek bőr övtáskája (szütyője) is volt.
A török aga turbánja kendőből volt hajtva, piros kaftánját díszes, aranyszínű gombok, derekát arany- színű öv díszítette. Buggyos, piros nadrágját a bőr csizma fölött kötötte össze, hogy szabadabban mozoghasson benne.
 Páncélok helyett a könnyűlovasság fegyvereivel harcoltak elődeink a török időkben. Az órán a gyerekek megismerhették, kezükbe vehették néhányukat. Ezek között volt kard, szablya, kés, díszes tőr, puska, csákány-fokos, kelevény-a honfoglalók korából való ősi magyar fegyver.
Tartalmas, látványos órák voltak, melyek bővítették a harmadikosok mondákhoz köthető ismereteit, fejlesztették szókincsüket. Bepillanthattak a korabeli öltözetek, fegyverek láttán őseink életmódjába, megelevenedett számukra a múlt.
Köszönjük vendégeinknek, hogy ezeken az órákon is élmény volt a tanulás.

Körmendi Körmenet a Délvidéken